Marca 02 2024 19:54:45
Rezerwowy baner
DLACZEGO AGROTURYSTYKA?Pobyt turystów i gości w Spytkowicach nie jest niczym nowym, ponieważ od dawna miejscowość zaliczana była do wsi letniskowych.
Powodów jest wiele.
Przede wszystkim położenie geograficzne.
Malowniczo położona w dolinie i w dorzeczu Górnej Skawy, na północnych i zachodnich stokach Pasma Podhalańskiego w Beskidzie Wysokim.
W sąsiedztwie Pasma Gorców i Beskidu Wyspowego.
Położenie geograficzne sprawia, że znaczną część miejscowości charakteryzuje umiarkowana górzystość. Wysokość wzniesień wynosi od 500 do 900m n.p.m. Stoki gór, porośnięte lasami, ponacinane przez potoki tworzące dorzecze górnej Skawy, to nie tylko wspaniała, piękna, rzeźba terenu z licznymi punktami widokowymi na Babią Górę, na panoramy okolicznych pasm górskich m. in. Tatr i Pienin, ale nade wszystko doskonała baza i warunki do czynnego wypoczynku, do uprawiania turystyki pieszej i rowerowej latem, a narciarstwa zimą.
Ciekawe jest również położenie miejscowości „po środku” kilku regionów m.in. Orawy, Podtatrza, Gorców, przy czym etnicznie są wyodrębnione, nie należą do żadnego z nich.
Spytkowice, są natomiast doskonałą bazą wypadową do Słowacji, do granicy polsko- słowackiej to zaledwie 30 km , do Babiogórskiego Parku Narodowego, do Gorczańskiego Parku Narodowego.


Niebagatelne są także łagodne warunki bioklimatyczne.
Wynikają z położenia w dolinie pomiędzy umiarkowanymi pasmami górskimi.
Miejscowość czysta ekologicznie- brak przemysłu, otoczona lasami.
Przewaga lasów iglastych w dużych kompleksach leśnych, stwarza korzystne warunki bioklimatyczne. Wiosenno-letnie przyrosty świerka, sosny, brzozy,olchy, wpływają na leczenie dróg oddechowych.

Nie bez wpływu na warunki klimatyczne pozostaje także bliskie sąsiedztwo znanego uzdrowiska Rabka- Zdrój.
Wszystko to stwarza bardzo dobre warunki do uprawiania turystyki i rekreacji w ciągu całego roku.
Tak więc z tych i innych powodów agroturystyka i turystyka wiejska rozwija się w w Spytkowicach, by promować wyjątkowe walory tych terenów.
Dodając obecny potencjał tej pięknej miejscowości i jej mieszkańców stworzyliśmy dogodne warunki dla turystyki, do kontaktu z naturą, do wypoczynku i regeneracji sił.
TOP