Grudnia 21 2024 14:56:34
Rezerwowy baner
Atrakcje turystyczne



Lokalne i okoliczne atrakcje turystyczne.


Główny Europejski Dział Wodny.


Zachodnia część Spytkowic to Przełęcz Bory (711m n.p.m ) zwana często Spytkowicką. Przełęcz ta i Działy Orawskie ( od strony płd- zach.) stanowią część głównego wododziału europejskiego, oddzielającego zlewisko Bałtyku od zlewiska Morza Czarnego.

Źródła Skawy.


Rzeka Skawa ma swoje źródła na wysokości 760m n.p.m. w Paśmie Podhalańskim, rozpoczyna swój bieg w Spytkowicach.

zdjęcie
Do źródeł Skawy.


Rezerwat „Bór na Czerwonem”


Rezerwat utworzony w 1965 r. aby chronić torfowisko wysokie z bagiennymi i wilgotnymi zbiornikami leśnymi występującymi w jego otoczeniu, a także stanowisko sosny drzewokosej. Torfowiska rozciągają się o Chyżnego, poprzez Czarny Dunajec do Nowego Targu. Łącznie jest 18 torfowisk, z czego 16 należy do wysokich.
Są to najcenniejsze takie obszary w Europie Środkowej.
Położone na dziale wodnym Morza Bałtyckiego i Czarnego mają powierzchnię 1100 ha. Ochrona torfowisk rozpoczęła się w okresie międzywojennym. W 1925 r. istniał 2-hektarowy „ Rezerwat na Czerwonem”, natomiast obszar obecnej ochrony wynosi114,66 ha i jest objęty dodatkowo NATURĄ 2000. Turyści mogą korzystać z 610 metrowej ścieżki edukacyjnej. Trasę można pokonać pieszo, lub na rowerze, jest także przystosowana dla osób niepełnosprawnych ruchowo. Torfowiska przyciągają uwagę szczególnie botaników, ponieważ występują tu rzadkie rośliny, również owadożerne ( m.in. rosiczka okrągłolistna ). Tuż obok rezerwatu znajduje się lotnisko szybowcowe nowotarskiego aeroklubu.

Skansen Taboru Kolejowego.


W Chabówce ( ok. 5km od Spytkowic) można zobaczyć ponad 90 zabytków kolejnictwa, parowozy, lokomotywy spalinowe, elektrowozy, drezyny. Atrakcją jest niemiecki dwuczęściowy skład pancerny, który miał być wykorzystany podczas działań wojennych na froncie wschodnim. W sezonie skansen oferuje przejażdżkę pociągiem retro ze stylowego peronu stacji CHABÓWKA SKANSEN.
Więcej:
http://www.parowozy.pl

zdjęcie zdjęcie zdjęcie
Skansen - Chabówka.


Pobliskie PARKI NARODOWE.


zdjęcie

Załączona mapa potwierdza lokalizację Spytkowice pomiędzy trzema parkami narodowymi. Dwa bliższe to, Babiogórski i Gorczański Park Narodowy (ok.15-20 km) oraz bardziej oddalony w kierunku płd Tatrzański Park Narodowy( ok.40 km). Mapa jest także kwintesencją informacji o atrakcjach turystycznych naszego regionu, często bardzo atrakcyjnych np. Orawski Park Etnograficzny, czy wspomniany wcześniej Skansen Taboru kolejowego. Ilustruje również szlaki piesze o różnych stopniach trudności w okolicach Babiej Góry.

Wybrane miejscowości.


Rabka- Zdrój.


Rabczańskie słone źródła wykorzystywane były już w średniowieczu. Jako datę powstania uzdrowiska przyjmuje się rok 1857, kiedy to z inicjatywy prof. Józefa Dietla wykonano badania chemiczne wód rabczańskich i wydano opinię o ich walorach leczniczych. W okresie międzywojennym uzdrowisko zdobyło renomę, zwłaszcza w leczeniu chorób dziecięcych, a obecnie zyskało status Miasta Dzieci Świata. Mali kuracjusze, leczący tu choroby dróg oddechowych, alergie i cukrzycę, co roku przyznają ORDER UŚMIECHU- przeznaczony dla dorosłego, którego działalność przyniosła dzieciom radość.
Wycieczki do pobliskiej Rabki to nie tylko „wyprawy po zdrowie” ponieważ miasteczko posiada wiele różnorodnych atrakcji m.in.;
-Rodzinny Park Rozrywki „RABKOLAND”;
-Muzeum Orkana w zabytkowym XVIII wiecznym rabczańskim kościółku:

zdjęcie
Kościół św. Marii Magdaleny - Rabka Zdrój.

-Rozległy Park Zdrojowy z placami zabaw dla dzieci, z fontannami, z nowo-oddaną tężnią solankową.

zdjęcie zdjęcie zdjęcie
Park Zdrojowy i Tężnia Solankowa - Rabka Zdrój.


-Teatr Lalek „ RABCIO”;

zdjęcie

-Dom Świętego Mikołaja, naprzeciw którego umieszczono jego pomnik oraz wiele innych ciekawych miejsc i zakątków.

Więcej:
http://www.rabka-zdroj.com.pl

zdjęcie
Dom i Pomnik Św. Mikołaja.


LUDŹMIERZ- Sanktuarium Matki Bożej Królowej Podhala.


Leżący pod Nowym Targiem Ludźmierz to duża wieś, jedna z najstarszych na Podhalu – założyli ją Cystersi w 1234 roku. Jest znanym ośrodkiem religijnym.1869-77 wybudowano pseudogotycki kościół- podniesiony później do godności bazyliki. W ołtarzu głównym kościoła znajduje się późnogotycka drewniana statua Matki Boskiej Ludźmierskiej z Dzieciątkiem z I połowy XV wieku.
Matka Boża nazywana jest Gaździna Podhala. Corocznie 15 sierpnia odbywa się w Ludźmierzu odpust oraz msza św. odprawiana o północy. W wyposażeniu sanktuarium są ponadto kamienna chrzcielnica wzorowana na średniowiecznych, ornaty z XVII w. Cały kompleks składa się z kościoła, ołtarza polowego oraz ogrodu różańcowego, gdzie umieszczono 3,5 m. pomnik papieża, błogosławionego Jana Pawła II.

Chochołów


Duża wieś podhalańska położona nad Czarnym Dunajcem. Zachowała w sposób całkowicie wiarygodny i nie przekształcony zespół zabudowy z okresu XVIII-XIX w.:bogato zdobione drewniane domy, kapliczki i krzyże oraz figury. Warto zobaczyć ten „żywy skansen tradycyjnego budownictwa regionalnego”. Parterowe chaty góralskie, nakryte gontowymi dachami, ustawione szczytem do drogi. Drewniane ściany domów utrzymują swój jasny kolor dzięki corocznemu wiosennemu myciu. Najstarsza chałupa we wsi datowana jest na 1789 rok. Najsłynniejsza to tzw. „chałupa z jednej jedli”, ze ścianą frontową z jednego pnia jodły.

Sucha Beskidzka


Tuta j m.in. warto odwiedzić zamek zwany „ Małym Wawelem”. Powstał w latach 1554-1580. Swój przydomek zawdzięcza renesansowym krużgankom. Od południa otacza go park angielski z neogotycką oranżerią oraz tzw Domkiem Ogrodnika, w którym mieści się Izba Regionalna.
Więcej;
http://www.zameksuski.pl

Małopolski Szlak Papieski


Wypowiedziane przez Papieża Jana Pawła II w 1979 r. podczas pielgrzymki do Polski słowa: „pilnujcie mi tych szlaków”, stały się początkiem projektu mającego na celu upamiętnienie miejsc po których chodził Karol Wojtyła. Powstały trasy na szlakach turystycznych i tablice opisowe. Na Podhalu i jego okolicach szlak prowadzi z Przełęczy Krowiarki do Zubrzycy Górnej, następnie Przełęcz nad Wąwozem na Beskidy(769m.n.p.m.) przez Bory orawskie do Chyżnego, na Łysą Górę i na stoki Żeleźnicy.

Małopolski Szlak Architektury Drewnianej


Zabytkowy zespół sakralny w Spytkowicach to drewniany kościół pod wezwaniem Niepokalanego Poczęcia Najśw. Marii Panny z połowy XVIII w. i wcześniej wybudowana dzwonnica, jest jednym z około 250 najcenniejszych i najciekawszych obiektów tworzących liczący ponad 1500 km długości Szlak Architektury Drewnianej w Małopolsce.

zdjęcie

W/w szlak powstał w 2001 r. z inicjatywy województwa małopolskiego. Wszystkie obiekty oznakowano tablicami, a dojazd do nich znakami drogowymi.
Więcej:
http://www.drewniana.malopolska.pl

zdjęcie zdjęcie zdjęcie
Kościół św. Krzyża na Obidowej w Rabce Zdrój.


Aktywny wypoczynek


Jak wspomniano wcześniej tutejsze tereny to raj dla amatorów czynnego wypoczynku o każdej porze roku. Z myślą o rowerzystach zostały wytyczone i oznakowane wg stopni trudności leśne ścieżki rowerowe, z wydzielonymi miejscami do wypoczynku (infrastrukturą turystyczną- ławki, stoły, zadaszone wiaty, miejsce na ognisko) z platformami widokowymi na okolicę.

zdjęcie
Mapka wytyczonych ścieżek.


Niewątpliwą atrakcją o każdej porze roku będzie wyprawa do źródeł termalnych:
- do Szaflar (ok. 35 km)
- do Bukowiny (ok.37 km)
- do Białki (ok.36 km)



Sporty zimowe


Małopolska, jak żaden inny region w Polsce, przyciąga amatorów narciarstwa. Na tutejszych stokach odpowiednią dla siebie trasę znajdą tak zaawansowani narciarze, jak i zupełni nowicjusze.
W Spytkowicach funkcjonują zimą dwa wyciągi narciarskie:
-Spytkowice-Beskid w Kompleksie Rekreacyjno-Sportowym
-Wyciąg „Smrek”.
W najbliższej okolicy:
- Chabówka: „ U Żura ''
- Rabka-Zdrój: „Palczakówka'' oraz „Maciejowa”
- Zawoja: „Zawoja-Mosorny Groń oraz „Zawoja-Czatoża”


Najbliższe odległości:


Miasta i miejscowości w pobliżu:
- Rabka-Zdrój ok. 7-8 km
- Jordanów ok.8-9 km
- Nowy Targ ok.28 km
- Sucha Beskidzka ok. 30 km
- Wadowice ok.50 km
- Bukowina Tatrz. ok.35 km
- Szaflary ok.34 km
- Białka ok.35 km
- Chochołów ok.33 km
- Zakopane ok. 45 km
- Zubrzyca G. ok.20 km
- Chyżne( przejście graniczne) ok.28 km
- Kraków ok.68 km (bezpośrednie połączenie)

Lokalny kalendarz imprez kulturalnych - więcej:
http://www.spytkowice.pl

Wyżej wymienione atrakcje:


-geograficzne
-przyrodnicze
-krajoznawcze i inne,
to zaledwie niewielka część ,wybrana pośród tych, które można zobaczyć, zwiedzić poznać.

SERDECZNIE PAŃSTWA ZAPRASZAMY DO „ODKRYWANIA” naszego regionu.


Zapraszamy na beskidzkie i gorczańskie szlaki, do szałasów, bacówek i do leśnych pasiek. Przy okazji „odkryjecie” otwartych, życzliwych ludzi, którzy bardzo chętnie będą WAS gościć w swoich domach i gospodarstwach agroturystycznych.

ZAPRASZAMY!
TOP